Live stream

Competitor Schedules and Livestream

As a competitor you can find your personalised schedule here: Competitor schedule

Live results can be found here: CubeComps

Link for Livestream will be available soon.

Mosaic Registration has opened

Like the previous European Championship we will be hosting Mosaic. Click here for more info.

some numbers as of 1st June

These numbers were generated using 26th may export
Competitors per country
Country #
Denmark 33
Germany 31
Sweden 27
France 18
United Kingdom 16
Poland 13
Netherlands 11
Hungary 9
Finland 7
Spain 6
Russia 6
Slovenia 6
Austria 5
Italy 5
Norway 4
Belgium 3
Canada 3
Australia 2
Ukraine 2
USA 2
Estonia 1
New Zealand 1
South Africa 1



Seedings for podiums
Event 1st 2nd 3rd
3x3x3 Rubik's Cube Mats Valk Sebastian Weyer Cornelius Dieckmann
4x4x4 Cube Sebastian Weyer Mats Valk Robert Yau
5x5x5 Cube Breandan Vallance Sebastian Weyer Mats Valk
2x2x2 Pocket Cube Mats Valk Bence Barát Robert Yau
3x3x3 Blindfolded Adrian Lehmann Oleg Gritsenko Bence Barát
3x3x3 One-handed Mats Valk Przemysław Kaleta Jakub Wolniewicz
Fewest Moves Sébastien Auroux István Kocza Marcel Peters**
3x3x3 with Feet Jakub Kipa Henrik Buus Aagaard Erik Akkersdijk*
Megaminx Simon Westlund Oscar Roth Andersen* Chris Wall*
Pyraminx Oscar Roth Andersen Jules Desjardin Jakub Wolniewicz
Square-1 Simon Crawford Emanuel Rheinert Michał Halczuk
Clock Javier Tirado Niko Ronkainen Daniel Sheppard
6x6x6 Cube Michał Halczuk Bence Barát Niko Paavilainen
7x7x7 Cube Bence Barát Michał Halczuk Niko Paavilainen
4x4x4 Blindfolded Oliver Frost Oleg Gritsenko Andreas Pohl
5x5x5 Blindfolded Oleg Gritsenko Oliver Frost Andreas Pohl
Multiple Blindfolded Oleg Gritsenko Oliver Frost Jakob Kogler
Skewb Daniel Wallin Przemysław Kaleta Oscar Roth Andersen

* = beaten by Louis Cormier; ** = beaten by Tim Reynolds



Seeding "medalists"
Gold (3p) Silver (2p) Bronze (1p) Point
Mats Valk 3 1 1 12
Bence Barát 1 2 1 8
Sebastian Weyer 1 2 0 7
Oliver Frost 1 2 0 7
Oscar Roth Andersen 1 1 1 6
Michał Halczuk 1 1 1 6
Przemysław Kaleta 0 2 0 4
Breandan Vallance 1 0 0 3
Adrian Lehmann 1 0 0 3
Sébastien Auroux 1 0 0 3
Jakub Kipa 1 0 0 3
Simon Westlund 1 0 0 3
Simon Crawford 1 0 0 3
Javier Tirado 1 0 0 3
Daniel Wallin 1 0 0 3
István Kocza 0 1 0 2
Henrik Buus Aagaard 0 1 0 2
Jules Desjardin 0 1 0 2
Emanuel Rheinert 0 1 0 2
Niko Ronkainen 0 1 0 2
Robert Yau 0 0 2 2
Jakub Wolniewicz 0 0 2 2
Niko Paavilainen 0 0 2 2
Andreas Pohl 0 0 2 2
Cornelius Dieckmann 0 0 1 1
Marcel Peters 0 0 1 1
Erik Akkersdijk 0 0 1 1
Chris Wall 0 0 1 1
Daniel Sheppard 0 0 1 1
Jakob Kogler 0 0 1 1



We still have plenty of spots left if people wants to sleep at venue. (Contact Camilla for more information)

No. 100

Yulian Kapliuk from Ukraine is registered number 100
25th of Feb

Registration Open

The registration is OPEN
17th of Feb.